Kamper, czy kampervan, co jest lepsze i czym się różnią?

Kamper, czy kampervan, co jest lepsze i czym się różnią?

Od kilku lat moja kariera zawodowa związana jest z domami na kółkach. Przez pewien czas pracowałem przy produkcji kamperów, a obecnie pracuję w firmie przerabiającej vany na kampervany, głównie VW Transporter, Craftery, Fordy Custom i MAN.

Co jest lepsze, kamper, czy kampervan?

Moim zdaniem znacznie lepszym wyborem na dom na kółkach jest kampervan, czyli van przerobiony i przystosowany do podróży, noclegu, a nawet całorocznego mieszkania.

Plusy przemawiające za kupnem kampervana:

  • Kampervany są przeważnie mniejsze i smuklejsze, przez co łatwiej się nimi poruszać po drogach.
  • Łatwiej nimi zaparkować i wkomponować się w otoczenie, jeśli śpimy na dziko – nie rzuca się tak w oczy.
  • Kampervana można przerobić we własnym zakresie.
  • Koszt vana i jego przerobienia jest przeważnie mniejszy niż kupno gotowego kampera – oczywiście są wyjątki, jeśli ktoś chcę wydać kupę kasy na przeróbkę vana.
  • Kampervana przerobicie według własnego gustu.
  • Z racji, że van jest mniejszy i bardziej opływowy, w teorii powinien mieć mniejsze spalanie paliwa.
Jak wygląda kampervan w środku

Czy warto kupić kampera?

Kamper jest marzeniem niejednej osoby, też kiedyś o nim marzyłem, ale z kamperami są dwa główne problemy. Po pierwsze są duże, a po drugie, są strasznie drogie i uważam, że kupno takiego samochodu na kilka weekendów w roku jest bez sensu – nawet jeśli macie kasy jak lodu.

Kolejnym czynnikiem, który uważam za minus, jest jego rozmiar i kształt. Z jednej strony macie więcej miejsca w środku, ale z drugiej strony mniej miejsca na ciasnych drogach. Poza tym, jeśli nie chcecie rzucać się w oczy, kamperem tego nie zrobicie. Na rynku są również znacznie mniejsze modele, w porównywalnych rozmiarach co przerobiony mały van jak np. Elddis 105, ale mimo wszystko jest to charakterystyczna bryła, przyciągająca wzrok.

Kampery składają się z paneli wykończonych przeważnie przyklejonymi plastikowymi narożnikami lub metalowymi profilami, przez co jest więcej łączeń, przez które może nastąpić przeciek.

Teraz wyobraźcie sobie, że kupujecie kampera za kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych i po pierwszym mocnym deszczu macie przeciek lub co gorsze, macie przeciek, którego od razu nie widać, a w tym czasie panel porządnie nasiąka i w ścianie macie bagno.

Dla porównania, łączenia blach w vanach spawane są fabrycznie i choć zachodzi ingerencja w karoserię przy wycinaniu okien, powierzchnia klejonych łączeń jest znacznie mniejsza, w porównaniu z kamperem tym samym jest mniejsze ryzyko przecieku.

Moim zdaniem vany przerobione na domy na kółkach są znacznie praktyczniejsze, niżeli fabryczne kampery, do tego mają swój charakter, który nadaje im właściciel.

Jak wygląda wnętrze kampera

Ten krótki wpis rozpoczyna serię o kamperach/kampervanach, dlatego zapraszam ponownie na blog Smaczne Podróże i do śledzenia naszego kanału na YouTube.

Sprawdź również:

Najnowsze wpisy:

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *